Psybot'u terapinize yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Eğer psikoterapi sürecindeyseniz, terapistinizle Psybot çalışmalarınızı paylaşmak işinize yarayabilir. Bu sayede terapist, sizin güncel ve can sıkıcı olaylar karşısındaki düşüncelerinizi, tutumlarınızı görüp, üzerinde sizinle beraber çalışabilir. Eğer terapistiniz Psybank (www.psybank.com) kullanıcı ise Psybot çalışmalarınızı kendi sayfalarından görebilir ve size bu konular hakkında yardımcı olabilir.
Psybot'u terapinize yardımcı olarak kullanabilirsiniz.
Devamı

Psybot App yayına başladı

Psybot, ruhsal anlamda kendine yardım için geliştirilen bir uygulamadır. İçerisindeki teknikler Bilişsel Terapi ve Şema Terapi ilkelerine göre hazırlanmıştır. Kişilerin günlük yaşamlarında karşılarına çıkan binlerce olay ve on binlerce olumsuz düşünce uzmanlar tarafından gözden geçirilmiş ve alternatif yollar geliştirmek için terapilerde kullanılan başlıca yöntemlerle beraber uygulama içine yerleştirilmiştir. Kullanıcı kendi canını sıkan olaylar üzerinde çalışırken, uygulama daha önceden kategorize edilmiş bu bilgilerden faydalanır. Olay Çalış bölümünde yardım almak istediğiniz sorunu yazınız ve program boyunca size sunulan soru ve yönergelerle ilerleyiniz. Amacımız, alternatif düşünceleri bularak daha yapıcı çözümler üretebilmek. Yeni çözümler üretmek için yaptığınız çalışmalara daha sonra raporlar bölümünden ulaşabilir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz
Devamı

Psybot'ta Olay, Düşünce, Duygu Çalışmak

Sizi sıkan veya üzen olay neydi? Psybot’ ta sizi rahatsız eden olay veya durumu yazarken, yaşanan olayı sanki bir video kamerasından izliyor gibi düşünün. Elinizden geldiği kadar yorum katmamaya çalışın. Örneğin, “Patronumun bana aşağılayıcı tavırda bakışları” diye olayı tanımlarsanız, kendi yorumlarınızı (örn. aşağılayıcı) eklemiş olursunuz. Olay somut olarak görülebilir ve/veya işitilebilir olmalıdır. “Patronumla göz göze gelmek” şeklinde bir ifade, olayı daha tarafsız olarak tanımlayacaktır. Ayrıca, olayları üzerinde çalışılabilir parçacıklara ayırmak gerekebilir. Örneğin: “Patronumun bana aşağılayıcı bakışları üzerine bu konuyu arkadaşıma açtım ve bana hiç yardımcı olmadı.” şeklinde açıklamak yerine “Sıkıntımı arkadaşıma anlatmak” biçimi kullanılabilir. Ayrıca “Bakışlar” karşısında yaşanan olay da ayrı olarak çalışılmalıdır. "
Devamı

;